|
|
|
BG

   

 

Хронична артериална недостатъчност

  Хронична артериална недостатъчност на крайниците е хроничен недостиг на кръв, доставяна от артериите към даден крайник поради запушване или стеснение на артерията или някой клон на тази артерия. Хроничната артериална недостатъчност на крайниците(ХАНК) обикновено се дължи на атеросклероза (> 95%) при съответни рискови факториижте статията за исхемична болест на сърцето). По рядко се среща при васкулити: облитериращ тромбангиит, М. Winiwarter- Buerger (млади мъже, пушачи).

  Засегнати са 11 % от мъжкото население (обикновено пушачи - тютюнопушенето е най-важният рисков фактор). С напредване на възрастта зачестява и заболяването; съотношението на мъжете към жените е 5:1.

Основните новните оплаквания на пациентите са:

Липса на оплаквания (75% от случаите са безсимптомни)

Болка при натоварване (claudicatio intermittens)

Разстояния > 200 m

Разстояния < 200 m

Болка

Некроза/гангрена

  Диагностицирането се извършва от специалистите, които се занимават с най-ранната диагностика и удачно лечение на това заболяване са съдовите хирурзи и ангиолози. Такива могат да се открият обикновено в отделенията по съдова хирургия. Изследванията, които ще ви проведат, са безвредни и безболезнени - такива като измерване на пулса на крайника, прослушване на съдовете с медицинска слушалкаехография на артериите, кръвна картина.

  След поставяне на диагнозата лечението зависи от стадия на заболяването и неговата първопричина. Във втори стадий (компенсиран) то е амбулаторно. Състои се в приемане на медикаменти, повлияващи кръвоносните съдове и умерени тренировки на крайника чрез ходене, което подпомага развитието на колатерали (естествени байпаси) около запушването. В напредналите стадии лечението се провежда с периодични хоспитализации и е нехирургично и хирургично. При нехирургичното се прилагат същите медикаменти плюс обезболяващи - вече вътресъдово с цел да се прекрати моментната криза по най-бързия начин и да се запази храненето на крайника. При хирургичното лечение се оперира увредения кръвоносен съд, с цел да се преодолее блокажа. Най-честите оперативни техники са тромбоендартеректомия (ТЕА), байпас или перкутаннна транслуменна ангиопластика(ПТА).