|
|
|
BG

   

 

Хронична венозна недостатъчност

  Хронична венозна недостатъчност е тежка и инвалидизираща съдова патология. Оплаквания отхронична венозна болест имат 37% от възрастните, т.е. всеки трети българин. Жените сазасегнати 3 пъти повече от мъжете. Заболяването често се подценява – 3/4 от болните не селекуват или ако започнат лечение,го започват късно. Така се стига до тежки последствия,развиват се и други съпътстващи заболявания, а крайният стадий може да се окаже дориинвалидизация.

  При натоварване на мускулите се съкращават, подпомагайки предвижването на кръвта повените. При липса на движение протичането на кръвта се забавя, получава се застой в най-ниско разположените части на тялото. С времето повишеното налягане води до отпускане навенозните стени, а венозните клапи, които подпомагат движението на кръвта към сърцетозапочват да не работят правилно. Ефикасната работа на клапите зависи и от здравината насъединителната тъкан, от която са изградени, определена е генетично, но зависи и от възрастта– с напредването на годините клапите стават все по-нестабилни и функциите им се нарушават.
Когато се стигне до такова увреждане част от изпомпаната кръв се връща обратно в долнитекрайници, развива се венозна хипертония и вените се разширяват.
  Забавеният кръвоток във вените е свързан и със задържане на голямо количество отпаднипродукти и формени елементи на кръвта (еритроцити, левкоцити, тромбоцити), коитоблагоприятстват и развитието на възпалителни процеси, които водят до структурни ифункционални измения на вените.
На следващия етап се наблюдават и видими външни изменения на кръвоносните съдове на краката – вените се виждат като “звездички” и синьоиолетови “паяжинки”. Кожата на кракатастава суха и чувствителна към травми.

  Последствията от нея са остър тромбофлебит, кръвотечение от варикозните възли, трофическиизменения и заболявания на кожата, дерматити, варикозни язви. Най-сериозното усложнениее образуването на тромби в разширените вени и тяхното отделяне. Отделилият се тромб най-често попада в белите дробове и предизвиква тежка, смъртно опасна болест – тромбоемболияна белодробната артерия.

Симптомите за разширени вени са:
* лесна уморяемост и натежаване на долните крайници;
* зачервяване;
* болка, чувство за затопляне;
* схващане през нощта;
* подути глезени в края на деня.